Berea High School Alumni Hall of Fame Inductees

  • 1993 Inductees

    Henry M. Barr.…………………….Class of 1933
    Dorothy Marks McKelvey….……..Class of 1920
    Stephanie Wiles Thomas..………....Class of 1978 
     
    1994 Inductees
    Barbara Peris Draves..……………..Class of 1973
    JohnW. Vannorsdall……………..…Class of 1942
     
    1995 Inductees
    Walter Funk…….………………….Class of 1945
    John Siodla………………………...Class of 1930
     
    1996 Inductees
    John M. Blocher, Jr.…………….....Class of 1936
    Jeanne C. Squire…………………...Class of 1937
     
    1997 Inductees
    Louise Hanning Allen……………..Class of 1953
    Joseph W. Biddlecombe………..….Class of 1968
     
    1998 Inductees
    Thomas L. Morton…………………Class of 1976
    Billy R. Hufsey…...………………..Class of 1978
     
    1999 Inductees
    Christine West……………………..Class of 1927
    Terence M. Henry…………………Class of 1957
     
    2000 Inductees
    Arthur W. “Bud” Collins, Jr….……Class of 1947
    Thomas M. Nosek…….…………...Class of 1965
     
    2001 Inductees
    Neil Steinberg……………………...Class of 1978
    Dale A. Vonderau……………...…..Class of 1942
     
    2002 Inductees
    Daisy G. Collins…………………...Class of 1954
    Kathleen Dean Moore……………..Class of 1965
     
    2003 Inductees
    Susan Deubel Becker………...……Class of 1956
    Jack H. Borkey…………………….Class of 1954
     
    2004 Inductees
    Judith Christin (Schwenzfeier)….....Class of 1965
    Christopher Macosko……………...Class of 1962
     
    2005 Inductees
    Phillip F. Brooks……..…………....Class of 1954
    Constance (Plucinski) Kowalski…..Class of 1962
     
    2006 Inductees
    Saul Friedman……………………..Class of 1955
    JamesToedtman…………………...Class of 1959
     
    2007 Inductees
    Krist A. Jake…………………….....Class of 1962
    Paula Silverman…………………...Class of 1973
     
    2008 Inductees
    Diane Merritt…………………….....Class of 1967
    James McMurray…………………...Class of 1963
     
    2009 Inductees
    Mary Jo Crowley…………………..Class of 1962
    Timothy S. Tibbits…………............Class of 1977
    Joe Stitt…………….……...Class of 1981
     
    2010 Inductees
    Dr. C. Susan Chester………………..Class of 1957
    Tom Wilson…………………...Class of 1975
     
    2011 Inductees
    Kathleen (Reddy) Mueller……………………..Class of 1957
    Dr. Steven L. Paine…………………...Class of 1973
    John-Michael Tebelak…………………...Class of 1966
     
    2012 Inductees
    John Michael Payne……………………..Class of 1968
    James Tressel…………………...Class of 1971
     
    2013 Inductees
    Edward D. Kuekes……………………..Class of 1918
    Phyllis (Kushlak) Matthews……………...Class of 1963
    William D. Weisbrod II…………………...Class of 1978
     
     
    2014 Inductees
    Mark A. Phillips…………………...Class of 1970
    Bruce Grulke………....…………...Class of 1972
     
     
    2015 Inductees
    Ronald D. Ciancutti..................Class of 1979
    Susan Davies Finn....................Class of 1960
    Lt. Cpl. William Glenn Wade....Class of 1963 
     
    2016 Inductees
    Philip Lee Johnson......................Class of 1954
    Rebecca Storey Hooper...............Class of 1970
     
    2017 Inductees
    Donald Jaworske......................Class of 1975
    Herbert A. Stein II...............Class of 1977
    Richard Vaculig...............Class of 1957
     
    2018 Inductees
    Ann Cola Schuh.....................Class of 1979
    Mickey Sego..........................Class of 1957
     
    2019 Inductees
    Mark Calvey.....................Class of 1982
    David Donald..................Class of 1970
    Cyril Kleem......................Class of 1992